Ismét előbújtam a csigaházból, ugyanis szöget ütött a fejembe, hogy jó lenne havonta rögzíteni néhány gondolatot, amivel kicsit fellendíthetném a blogot – ki kell használni, ha már egyszer van. (Instán sajnos képtelenség hosszú bejegyzéseket megosztani, itt viszont korlátlanul garázdálkodhatok. Kíváncsi vagyok, mennyire leszek rendszeres, de ha arra gondolok, hogy az a legalább 4-5 körlevél, amelyekre fel vagyok iratkozva, mennyire inspirálóak, könnyen elönt a lelkesedés, és már alig várom, hogy a februárról is mesélhessek. Nagyon izgalmas hónapról-hónapra nyomon követni, miként alakulnak a nevesebb írók projektjei, vagy milyen rutint alakítottak ki maguknak, így az ő példájukat követve én is megpróbálkozom hasonló havi beszámolóval.)
Januárban megfordultam Pécsen, Kőszegen és Tatán; mindegyik hely adott hozzám valamit, és új élményekkel, lehetőségekkel lettem gazdagabb. Visszatekintve gyorsan elment az év első harmincegy napja, mégis gyakran kerülgetett az az érzés, hogy egyfajta köztes állapotban ragadtam, ahol csak vánszorog az idő: már elmúlt a karácsony, de még nincs itt a tavasz sem. Hiába süt hét ágra a nap, mégiscsak mínusz fokok vannak odakint, ráadásul korán sötétedik – ez utóbbival nehezemre esett megbékélni (alig várom, hogy sokáig világos legyen, így a nap is hosszabbnak tűnik).
A Zsolnay Negyed felé |
Az újév után rendszeresen megindul a fejemben a visszaszámlálás a születésnapom miatt, és az a baj a kerek számokkal, meg az ötösre végződőkkel, hogy túlságosan könnyű végiggondolni őket: kétszer huszonöt, az már fél évszázad, ha szerencsés vagy, még egyszer ennyi jut, és hopp, eltelt az élet is. Már jobban érzem az évek súlyát, közben meg bizonyos területeken még mindig túl fiatalnak számítok ahhoz, hogy komolyan vegyenek (például, amikor írónak merem nevezni magam, és egy elnéző mosolyt kapok válaszul, ami annyit tesz, hogy: „Ne aggódj, majd kinövöd.” Vagy esetleg ez elmarad, és akkor jön a szemöldökvonogatás, amikor a téma választásaimról mesélek: „Nem tudsz valami nőiesebb témáról írni?”)
Az első hetek az ünnepi süti tartalék végleges elfogyasztásával, és rendszeres könyvtárlátogatással teltek. (Néha csupán egyetlen könyv szólított meg a tömött polcokról, máskor annyi kötettel távoztam, hogy azon izgultam, mikor szakad szét a táskám.) Az volt a fő célom, hogy megtaláljam a hangulatot, amely megidézi a „múzsámat”, és segít helyreállítani a felborult írós rutinomat. Végül nem a könyvek, hanem az utazás bizonyult erre a tökéletes gyógyírnek. Lelkileg feltöltöttek a pécsi séták – egyszer az életben látni akartam a Zsolnay Negyedet –, ami nagyon jól jött, mert utána a hosszas betegségem, és a cél nélküli mindennapok sokat leszívtak belőlem.
Azt tapasztaltam, hogy túlságosan is belejöttem a gyorsolvasásba, olyannyira, hogy egymás után faltam a könyveket, de már nem érzem az „ízüket”. Éppen ezért ebben az évben tudatosan figyelek arra, hogy elegendő időt hagyjak a belefeledkezésre, eltűnődjek a szavakon, megéljem a könyv nyújtotta élményt, és ha kell, vissza-visszaolvasgassam, hadd bontakoztassa ki bennem a hatását. Az alkotásban pedig olyan rutin kialakítására törekszem, amelyben folyamatosan rövidebb távú célokat teljesíthetek, így a haladás és a kisebb sikerélmény is egyaránt inspirál (legyen szó akár a karakterszám teljesítéséről, vagy bizonyos jelenetekig való eljutásról).
Decemberben és januárban megírtam két novellát. Az egyikük, a Gyönyörű maradványok című tényleg lázba hozott, és akkor úgy éreztem, végre visszanyertem az elveszett lendületet. (Amennyiben a Gabo idén is indít novellapályázatot, nagy valószínűséggel benevezek vele.) A novellákon kívül viszont alig írtam valamit, és mire beletörődtem, hogy hiába erőltetem, attól nem fogok tudni jobban teljesíteni, valahogy mégis visszaszoktam az alkotási folyamatba. Ez azonban nem mentett fel az alól, hogy megtaláljam a probléma forrását, ami miatt legalább fél éve tehernek éreztem az írást.
Ez leginkább arra volt visszavezethető, hogy az Elhallgatott dalaink című regényem, amivel az egész 2023-at eltöltöttem – a teljes átírás, és szerkesztés kapcsán –, felülmúlta a várakozásaimat, így vele együtt jött az a meggyőződés is, hogy akárhogy is próbálkozom, sosem fogok tudni ennél jobb regényt írni. Ami természetesen nem igaz, ám nagyon nehéz folyamat volt kiszakadni a regény vonzásából (valamilyen szinten még most is a hatása alatt vagyok, pedig megtiltottam magamnak, hogy foglalkozzak vele, amíg kiadót nem találok neki), és nem könnyítették meg a helyzetem a dicsérő visszajelzések sem, amiket szintén teherként éltem meg. Különösen az olyanokat, mint „ezzel aztán nagyon magasra tetted a lécet” vagy „ez annyira mellbevágó, hogy nem lehet majd holmi sci-fi-vel überelni.” Ezt szintén nem érzem helytálló kijelentésnek (igen, ezt a kritikát így szó szerint megkaptam), hiszen minden regényem annyira más, hogy nem érdemes őket összehasonlítani, különösen egy második világháborús sztorit egy disztópiával/ sci-fivel. (Ez olyan, mintha el kéne dönteni, hogy Dumas vagy Tolkien könyvei korszakalkotóbbak.) Nem csoda, hogy emiatt nagyon rágörcsöltem az írásra, figyelmen kívül hagyva azt, hogy elsősorban magamat kell felülmúlnom, nem pedig azt a lécet megugranom, amit mások szemében felállítottam. Ideje volt újra tisztáznom magamban az alapokat:
1.) Arról írok, ami engem foglalkoztat
2.) Azért írok, mert örömömet lelem benne
Ha nincs meg ez a kettő, akkor elveszett
az írás varázsa. Persze, azt szeretném, hogy az
olvasók is elégedettek legyenek a könyveimmel, és annyira szeressék őket, mint én, meg törekszem arra is, hogy minden alkalommal tudjak valami újat is mutatni nekik, de amíg szívből írok, és azt a témát dolgozhatom fel, amiért lelkesedek, addig mindezek másodlagosak, hiszen elősorban magamnak
írok, ezért is van az, hogy a témaválasztásaim esetleg kevésbé népszerűek, vagy
nem kifejezetten nőiesek. De egytől egyig szeretem a történeteimet (ha nem így lenne, meg sem írnám őket). Beleadom a legjobbat,
amit tudok, és ha nem úgy sikerül, ahogyan elképzeltem, akkor újra és újra átírom, amíg elégedetten ki nem tudom adni a kezem közül. Ha pedig elégedett vagyok vele, utána még nagyobb öröm, ha másoknak is tetszik.
Pécsi rezidenciám |
Amikor sikerült felülkerekednem ezeken a szorongásokon, vissza tudtam helyezkedni az általam teremtett világba, a szereplők pedig apránként életre keltek. Ezen fellelkesülve meséltem egy közeli barátomnak az új regényről, arról, hogy ez mennyire összetett, és különböző műfajokkal fogok variálni benne, mert amolyan formabontó apokaliptikus lázálom lesz. A cselekmény tök jól összeállt a fejemben, hangosan kimondva viszont teljesen élettelenül csengett, darabokra esett, sőt, egyenesen nevetségesnek éreztem. A nagy egésznek csupán néhány mozaikdarabkáját próbáltam körbeírni (a sztorit ugyanis legtöbb esetben nem lineárisan építem fel, hanem kiragadott pillanatokkal dolgozok, és imádom a játékosságát, hiszen az, hogy semmi sem biztos, lehetővé teszi, hogy akármi megtörténhessen), szóval, ahogy ecseteltem a választott jeleneteket, ráébredtem, hogy ezek egy merőben más történetet sejtetnek, mint amit valójában írok. Amíg nem jutok el az első vázlat végére, előfordulhat, hogy azokról a jelenetekről felnagyítva beszélek, amiken éppen dolgozom, ám később alig lesz jelentőségük, vagy plusz fontossággal ruházom fel őket, és akkor csúnyán elspoilereztem ezt-azt. (Márpedig utálok bármilyen fordulatot is előre elárulni.) Ez a beszélgetés többféleképp is tanulságosnak bizonyult, és megfogadtam, hogy vésztartalékként mindig lesz a fejemben egy-egy mondat, amit ilyen esetekben elő tudok varázsolni, így nem fog a hallgató belezavarodni, én pedig nem bizonytalanodok el a sztori létjogosultságát illetően.
Ténylegesen úgyis akkor látom, hogy mi a frászkarikát írtam, amikor másodszorra megyek végig a kéziraton, és kigyomlálom a szövegből a felesleges részleteket, töltelékszavakat, meg minden egyebet, amit csupán a nyelvi bravúrnak tartottam, de egyébként semmi keresnivalója ott. Régen alig mertem törölni, mert sajnáltam a kidobott oldalakat, meg a belé fektetett rengeteg munkát. Mostanra viszont egyre jobban merek és szeretek is gyomlálni. Az első vázlatírás olyan, mint a kertészkedés: amíg a parcellád ,,benépesítésén" munkálkodsz, valószínűleg nem fogsz a virágokkal együtt növő gazokkal foglalkozni, csak ültetsz, plántálsz, öntözöl, és mire végzel, egy elvadult, gyomokkal teleburjánzott, valóságos erdőrészed lesz, teli gyönyörű, egzotikus növényekkel, amiket kis híján megfojtanak a szomszédjaik. Ebből a számtalan fajta növényből el kell döntened, mit akarsz megtartani, és mi az, ami csak ahhoz volt szükséges, hogy ,,beinduljon az élet" a kertedben. Ilyenkor még bármi lehet belőle. Ez az átírás egyik szépsége. Aztán, ha elhatároztad magad, kezdődhet a gyomlálás.
Felszabadító érzés volt megtapasztalni, hogy az sincs még kőbe vésve, ami egyszer le van írva – főleg nem az első vázlatban. A befejezett,
szerkesztetlen történettel még ugyanúgy lehet játszadozni (bár másfajta
kreativitást igényel).
Egyelőre még nem leltem meg a tökéletes összefoglaló mondatot az új regényhez, ennek ellenére bátorkodom egy kicsit bővebben mesélni róla. A történet lényegében egy mi lenne, ha játékból fejlődött ki – ez a módszer sokkal jobban bevált, mint hittem. Mi lenne, ha adhatnál egy tanácsot a Földön élő utolsó embernek? Mit mondanál neki? Mit kérdeznél tőle? Mi lenne, ha a legnagyobb kort megélt embernek adatna meg ez a lehetőség? – és így tovább. Addig-addig játszadoztam ezzel, amíg össze nem állt a cselekmény mondanivalója. Összegyűjtöttem magamnak a lehetséges válaszokat (mindig is foglalkoztatott, milyen lehet utolsónak maradni a Földön), de nem ezekről a válaszokról fog szólni a regény, hanem további kérdésekről, és a halál különböző jelentéseiről.
Amikor történelmi regényt írok, nem a nagyszabású eseményekre, hanem a szereplőkre fókuszálok, igyekszem lekicsinyíteni az adott
kort egyetlen emberre, mert abban a személyben benne lesz minden, amire szükségem van. Most valamivel nagyobb
feladatra vállalkoztam: nem a történelmet akarom visszafejteni, hanem magát az
életet. Addig addig kicsinyítem, amíg mindezt be tudom mutatni majd egyetlen
családon, egyetlen emberen.
Jelenlegi terveim szerint ez a regény két
részből fog állni (egy kötetes lesz, de két
nagyobb történetre részre oszlik majd a két főszereplő miatt), közöttük pedig lesz egy kis átvezető, valószínűleg képregény, vagy valami nagyon hasonló grafikai megoldás. Ezen kívül versek is szerepelnek benne egy költő mellékszereplő révén. Nagy
kihívás, többféleképen megmozgat, és örömmel találom ki hozzá a legapróbb
részleteket is.
Magáról a történetről csak keveset árulhatok el, de azok a mozaikdarabkák, amelyeket most fontosnak tartok, és amikről biztosan tudom, hogy benne fognak szerepelni, és nem spoileresek, azok a következők (nagyon hasonlóképp hangozna az a bizonyos egy mondatom is, amivel elmesélhetem a lényeget): egy olyan világban járunk, amelyben a Föld már az utolsó éveit tapossa, ahol az emberek csillagokra vadásznak, a sivatagot kísértetek járják, és egyeseknek megadatik az, hogy a jövőbe lássanak, míg mások örökre a múltban ragadnak.
A könyv első fele egy széthullóban lévő család küzdelmeiről szól, testvérekről, akik egymás megmentésén vagy éppen elveszejtésén munkálkodnak. Számos bibliai mozzanatra építkezem, szó lesz benne a hitről, a halálról, és a magányról – mert utolsónak maradni a Földön nem kis terhet jelent. Jelenlegi munkacíme, ami valószínűleg már a végleges is lesz: Napjaink végezetéig.
Mindig sci-fiként utalok rá, pedig egyáltalán nem érzem annak. Bizonyos természetfeletti elemek miatt
egyértelműen ebbe a kategóriába kell sorolni, mégis legalább olyan
valóságosnak érzem, mint akármelyik történelmi regényemet. Arról nem is
beszélve, milyen alapos kutatómunkát kellett végeznem már az első ötven
oldalon, ameddig sikerült eljutnom (igaz, más jellegűt, mint mondjuk a Még
nem mehetünk haza esetében).
Dolgoztam ezen az első ötven oldalon Pécsen (fejben),
ötleteltem rajta Kőszegen (itt már ténylegesen laptopon), lendületesen írtam
hozzá Tatán (kézzel, füzetbe, egy jó kis kávéházban), aztán annyira belejöttem
az írásba, hogy a kreativitásom tetőfokán megtalál valami egészen más is,
valami, amire egyáltalán nem számítottam. (Így szokott ez lenni, de sosem tudok
felkészülni eléggé a váratlan ötletekre.)
Eddig azért nem meséltem erről az apokaliptikus regényről, mert alig haladtam vele, most meg azért nem érzem fairnek, mert úgy fest, hogy egy ideig ismét parkolópályára kerül a projekt. Máskor is hemzsegtek már a fejemben regénykezdemények, és nem szokásom félbehagyni kósza ötletekért fáradtságosan kidolgozott történet alapokat, de ennyire erősen régen szólított meg bármi is. Így hiába nem volt a tervben, bumm, itt van egy új ötlet, aminek semmi köze a jövőbeli társadalmakhoz, mégis tudni akarom, kik ezek a szereplők, és milyen titkokat rejtegetnek. Olyannyira tudni akarom, hogy rekord sebességgel, alig három nap alatt már össze is állítottam a cselekményvázlat legfőbb vonalait, konfliktusait, a legfontosabb szereplők háttértörténeteit, meghatároztam a kutatómunka irányát, és ma már jelenetekhez jegyzeteltem. Régen voltam ilyen lelkes, és tapasztalatból tudom, hogy ami ennyire meg akar születni a semmiből, annak vétek az útjába állni.
Úgy érzem, ahogy járatlan utakon bolyongok majd a karakterekkel, sok emlékemet elő fogja hívni ez a sztori. (Feltett szándékom később élőben is bolyongani a helyszíneken, ha már biztosan tudom, hol fog játszódni.) Valahol a Frankenstein történetén való tűnődés is sokat hozzátett (lappang benne valami, ami nem hagy nyugodni), hogy a múzsa ajtóstul rontson a házba. Szívesen a szemére vetném ennek a nőszemélynek, hogy miért pont most kellett jönnie, de inkább csak örülök annak, hogy itt van, meg annak, hogy nem fogytam ki az ihletből.
Száz szónak is egy a vége: váratlan fordulatokat hozott a január, új kezdeteket kínált, de a legnagyobb öröm számomra az, hogy mindent megkaptam ettől a hónaptól, ami garantálja, hogy idén meg tudja írni egy teljesen új regényt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése