2017. december 28., csütörtök

A Pál utcai fiúk a Vígszínházban, avagy éljen a Grund!


   Ígértem az élménybeszámolót:

   Hozzá kell tennem, hogy ha már Pesten voltunk, kihasználtuk az alkalmat, és elmentünk a Nemzeti Sírkertbe, és végre leróhattam méltó tiszteletemet a kedvenc költőim előtt. Hihetetlen, hogy mennyi nagy ember van azon a helyen! Nem elég oda egyetlen délelőtt, egy komplett tanulmányi kirándulást kellene tervezni, és egy külön bejegyzésben ecsetelhetném, hogy mennyi mindent láttunk, és mit érdemes megnézni, de most a Vígszínházzal érkeztem, így inkább arról mesélek, és megerősítem azt a tényt, amit már sokan hallottatok: bizony, egy lehengerlő mesterművel van dolgunk. A kritikusoknak ez egyszer tényleg igazuk van. 


A társulat 

2017. december 7., csütörtök

5 film, ami inspirált az írás során


      Ismét a regényemmel kapcsolatos bejegyzés következik.

  Nehéz összeállítani bármiféle listát, ha az inspirációról van szó. Engem tulajdonképpen minden inspirál. Mindenre figyelek, ami körülöttem zajlik, így gyakran a legváratlanabb helyzetekben születik meg bennem egy-egy ötlet, egy párbeszéd töredék, vagy bármi hasonló. Hamar megtanultam, hogy az író legjobb barátja a jegyzetfüzete, vagy a telefonja, amibe AZONNAL bepötyögi az ötleteit, mert különben elfelejti. Bizony. Erről sokat tudnék mesélni. (Néha elég kínos, ha az ember előkapja a papírfecnijét, de ha türelmesen kivárná, míg már nem lenne ciki, semmire sem emlékszik belőle.) 

  Mivel elsősorban vizuális alak vagyok, jobban megragadnak bennem az képek és a felvételek, melyek sokat tettek hozzá, hogy meg tudjam írni a második világháborús regényemet. Az első része már teljesen készen van, jelenleg ennek a javítása zajlik (néha pokol, de amúgy imádom), és nagyban íródik az előzmény kötete, ami néha szintén olyan kaotikus, hogy ki sem látszom a sok munkából, de ha lehet, ezt még jobban imádom!  


  Az első decemberi bejegyzésemben igyekeztem összeszedni azt az öt filmet, ami nagy hatással volt rám, inspirált a regényírás előtt, után, és közben. A lista nem teljes, hiszen rengeteg filmet láttam az adott témában, sőt, talán több filmet néztem, mint amennyi könyvet elolvastam (a dokumentumregények most nem számítanak), de azt hiszem, az alábbi öt tette rám a legmélyebb benyomást, hogy végül olyan legyen a Hogyan sírnak a rózsák?, mint ahogy most, (a kéziratot) kinyomtatva a kezemben tartom. 

2017. október 6., péntek

Szárnyas Fejvadász 2049 filmajánló




   Hogy én mennyire vártam már ezt a filmet! És mennyire megérte rá várni három évtizedet! 

Spoiler-mentes élménybeszámoló következik!


   Először is a zene: Olyan erővel tombol, és úgy a székbe passzíroz, hogy ember legyen a talpán, akit nem ráz ki tőle a hideg!

   Másodszor, a látvány: Gyönyörű. Nincs erre jobb szó. Órákig lehetne elemezni a színeket, a fények játékát, és lehet vadászni az elődjére való utalásokat. Ezenkívül csak úgy hemzsegnek a rejtett szimbólumok. Egyszerűen öröm nézni minden percét! 

   Harmadszor, a hangulat: Nyomasztó. Felkavaró. Ez a film nem a brutális akciójelenetek és a csöpögő vér miatt durva, ahogyan a többség. Nem. Ez a film másképp megrázó. Súlyos mondanivaló van mögötte, és arra kényszerít, hogy te is elgondolkodj rajta. Nem rágja a szádba a válaszokat. Neked kell megdolgoznod érte! 

   Negyedszer, a történet: Na, ez az, amiért biztosan megkéselnének, hogy ha bármit is elárulnék, ezért én is csatlakozom a némasági-fogadalmat tett rajongókhoz. Annyit azonban elárulhatok, hogy három óra (164 perc) nem nagy ár valami olyan maradandó alkotásért, ami után nehéz megszólalni. Azért a percért, mikor majd te is állsz az esőben, (vagy a szállingózó hóesésben), és erre a filmre gondolsz. Nem adja magát ingyen, meg kell tenned a magad részét, de ha elfogadod a feléd nyújtott kezet, és hagyod, hogy vezessen, te is megtapasztalhatod egy olyan sci-fi katarzisát, mely csak évtizedenként adódik a világnak. 

   VÉGSZÓ: Nem akar olyan lenni, mint az elődje. Nem másolatnak készült. Mer újítani. 
   Ha van egy film, amelyre nyugodt szívvel ülhetsz be a moziba, mert biztosan megéri a pénzét, akkor ez az! (Jó tanács: vigyél magaddal kispárnát, mert a hosszú játékidő kinyírja a nyakadat, bármelyik sorban is ülsz.






2017. szeptember 23., szombat

Interjú Tomcsik Nórával!

Mai nap egy kivételes vendéggel készült interjút osztok meg veletek, 
aki nem más, mint Tomcsik Nóra, A változások kora, és Az elveszett ifjúság szerzője. 

                                         

„A változások koráról azt kell tudni, hogy egy négy kötetes sorozat, aminek eddig két része készült el (a 2. Az elveszett ifjúság). A főhőse Henry egy vörös szeplős fiú, aki szegény sorból származik, de nagyon bele van esve Sarah-ba a grófkisasszonyba. A másik fontos szereplő George, Sarah bátyja, aki örökölné majd a grófi címet, de inkább papneveldébe megy. Kettejük, valamint George két lánytestvérének az útját, felnőtté válását követi végig a négy kötet 1909-től egészen 1921-ig. Az ő szemszögeikből ismerhetjük meg az eseményeket. 
A legtöbb szerep persze Henryé, aki mindenfélét kipróbál, hogy feltornássza magát a társadalmi ranglétrán. Ennek a legfontosabb állomása, hogy tengerésznek áll, ez később kulcsfontosságú lesz. A 2. kötet szól konkrétan a háborúról, és az odavezető útról. Itt a hátországban és a fronton zajló élet is bemutatásra kerül.

2017. augusztus 29., kedd

Szombathelyi szovjet/huszár laktanyák



Szombathelyen, a 11-es Huszárúton több, mint 14 ezer négyzetméternyi, több száz hektárnyi vadregényes táj terül el, itt -ott régi, rozsdás lámpák bukkannak fel, az ágak recsegve törnek ketté a cipőd alatt, és csak az elsuhanó autók hangját hallod. De távolabb már csend van. Ez teljesen más világ. Széttöredezett aszfalt alól csipkebogyók és fenyőfák nőnek. Elhagyatott, titokzatos, kinek mit jelentenek a romos házak. 



2017. augusztus 12., szombat

DUNKIRK - Franciaország partjainál...



Fent északon, Franciaország hideg partja, ahonnan szinte látni lehet Angliát, egykor a reménytelenség helyszíne volt. Dunkirk élménybeszámoló következik!




2017. március 13., hétfő

Az a bizonyos Andrássy út 60.



  Március a kiállítások hónapja. Tavaly ellátogattam a Budapesti űrkiállításra, ahova mindenképpen el szerettem volna menni, mivel nagy világűr-űrhajós-csillagász-és-minden-ami-ezzel-kapcsolatos rajongó vagyok! Fantasztikus élmény volt. Meg lehetett fogni egy Holdkövet, szimulációkat lehetett kipróbálni, lefényképezkedni egy életnagyságú Darth Vader figurával, és még a szkafanderről nem is beszéltem!

   Idén ennél jóval komolyabb kiállításon vettem részt. A Műcsarnok, és a Hősök tere megnézése után a Terror háza felé vezetett az utunk. Néhányan már meséltek erről a kiállításról, és mivel mostanában nagyon érzékeny vagyok erre a témára, (és nem csak azért, mert hasonló közegben mozog a történetem) mindenképpen szerettem volna jutni ide.  

   Már az elején lefigyelmeztettek, hogy ez nem lesz egy habkönnyű élmény. Igyekeztem felkészülni erre, tudtam jól, mit takar a Nyilas terror, és a Kommunizmus áldozatai kifejezések. Aztán rájöttem, hogy nem tudtam jól, maximum sejthettem. 


Csinos kis logó

  Amikor először megláttam a szovjet, monumentális szobrokat, meg a Sztálin fejeket, elröhögtem magamat. Nem azért, mert viccesnek találtam, hanem ez a kezdést túl erősnek, már-már abszurdnak éreztem. Utólag nézve, nem csodálom, hogy az emberek elnémultak a végére, ha másfél, vagy két órán keresztül nyomják nekik azt a sok propaganda szöveget. 

 Lelkileg megterhelő volt végigjárni a termeket, miközben megelevenedett az ember előtt mindaz, amit a józan ész elvet, amitől viszolygunk, és amit sajnos nagyon sokan átéltek, és amiről még sokaknak emléke van. - Hiába tanulunk történelmet az iskolában, hiába olvasunk róla, akkor kezdhet derengni valami, mikor a túlélők mesélnek, vagy a nagyszüleinket kérdezzük erről, és nézzük az arcukat miközben felidézik ezt a sötét időszakot. 

A hírneve borzalmas, de maga az épület szép




  Nagyon interaktív, összetett, kreatív kiállítás, rengeteg videóval, képpel, zenével, hangeffektekkel, ötletes megoldásokkal. Különösen tetszett a Gulágok terme, ahol egy nagy térképszőnyeg volt a földön, és úgy oldották meg a falakat, hogy a belépőnek az legyen az érzése, mintha egy nagy vagonban utazna. Nagyon elnyerték a tetszésemet a korabeli telefonok is, ahol attól függően hallgathattál meg indulókat, beszédrészleteket, híradásokat, hogy milyen számot tárcsáztál. 

Gulág szoba





Na, meg az a tank...

   Ahogy jártunk szobáról szobára (a sokadik emeletről egyre lejjebb, és lejjebb, le a lépcsőkön, le a vaksötét liftben...) a feszültség egyre  nőtt. Nehéz volt megszólalni utána. Mikor már azt hittünk, hogy mindent láttunk, sikerült bebizonyítaniuk, hogy mégsem. Megmutatták az elmondhatatlant. És kimondták a megmutathatatlant. Ettől volt kerek egész. 

  A pincében már mindenki a padlón volt. Ez volt a borzalmak tetőpontja. Szó szerint. Nekem nem az volt a nyomasztó (mit nyomasztó, borzalmas!), hogy cellákban járkálok, és bitófákat nézegetek, hanem az, hogy minden itt, az Andrássy út 60-ban zajlott le, minden azon a helyen történt meg, ahol akkor álltam! Szóval durva. Ekkora sokkot szerintem akkor éreztem, mikor a börtönben dolgoztam.

Nem nagyon tudok, még mit mondani, remélem, hogy a második világháborús regényem el fogja mesélni mindazt, amit akkor és most szavakba önteni nem tudok, de ezzel kapcsolatban érzek.


   Ha pár évtizeddel előbb születtünk volna, mi is ennek a részesei leszünk. És mit tettünk volna? Lett volna merszünk ellent mondani? Vagy lehajtjuk a fejünket, és szépen beállunk a Kádár hűséges kutyái közé? Érdemes elgondolkodni ezen. El sem tudjuk képzelni, hogy mennyire jó helyzetben vagyunk! De, ha te tökös gyerek vagy, és téged nem rendítenek meg az áldozatok történetei, ha mást nem is, az előbbi kijelentést biztosan érezteti veled a Terror háza! 


Kedvenc idézetem






2017. január 7., szombat

A fegyvertelen katona lefegyverez


  Ez a bejegyzés valamiféle kritikának indult, de be kellett látnom, hogy nem nagyon tudom kritizálni ezt a filmet, mert még mindig a hatása alatt vagyok. Inkább csak elmondom a véleményemet, és bátorítom azokat, akik még nem látták, hogy NÉZZÉK MEG! 

  Megpróbálom összeszedni a gondolataimat, bár nem lesz könnyű. Amilyen nagy csalódás volt a Szövetségesek, olyan jól esett A fegyvertelen katona. Valami ilyesmire számítottam Brad-éktől is, pedig tudtam, hogy a Szövetségesek inkább romantikus dráma lesz, semmint háborús film. Konkrétan egy olyan jelenet volt, amikor ki tudtam kapcsolni, a többin a számat húzogattam. Többet vártam. Bombákat, lövöldözéseket, üldözéseket, náci gyilkolást, kevesebb romantikát, rejtélyeket, bármit. Na, de ez a bejegyzés nem arról szól, hogy lehúzzam a Szövetségeseket, mert biztos van olyan, akinek az tetszik, hanem arról, hogy felmagasztaljam A fegyvertelen katonát. Mert kénytelen vagyok azt tenni. 

   A fegyvertelen katona egy egyszerű, de nagyszerű ember története, nem egy földre szállt angyalé, habár mégis annak fog tűnni, mikor kijövünk a moziból. Olyan még nem fordult elő velem, hogy miután otthon megnéztem egy filmet, aztán fogtam magam, és úgy, hogy már láttam azelőtt, beültem rá a moziba. Most megtörtént. Tudtam, hogy ezt újra meg kell néztem, jobb minőségben, mert csak úgy üt igazán. És ütött is. De még mennyire! Le kell szögeznem, hogy nem könnyű film. Lelkileg megterhelő.

,,A világ széthullani látszik körülöttünk,
nem hiszem, hogy olyan rossz dolog,
ha én egy kicsit össze akarom tartani."
   A film első fele lassan építkezik, bemutatja a főszereplőnk életét, vallásosságát, meggyőződését, próbatételeit, a második felében pedig első kézből tapasztalhatjuk meg a passióját a harcmezőn. Erőszaktól és vértől tocsogó (tessék komolyan venni azt a 18-as karikát), de nekem mégsem a háború üzenetét hordozta magában, hanem azt, hogy álljunk ki amellett, amiben hiszünk. Mert megéri.  
   Lehet, hogy voltak benne túlzó jelenetek, sokat látott képsorok, tipikus őrmester és bajtárs típusok, de valahogy mégis, megvolt benne az a plusz, hogy az ember ne foglalkozzon ezekkel, ne figyeljen rá, amíg tart a játékidő. Úgy sodor az eseményekkel, és úgy odaszögez a székbe, hogy még a végén sem biztos, hogy ki akarsz kerülni a hatása alól! 
   Minden megvan, ami kell. Voltak a kiképzésnél vicces jelenetek (Idióta közlegény, Fűszál közlegény, Szellem, Főnök, meg a többiek), néha egy-egy jelenet között fel lehet lélegezni, hogy ne legyen annyira sokkoló az egész, voltak szívszorító, vagy egyszerűen csak szép részek. De egy biztos: a katarzis élménye nem fog elmaradni. 
   
   Nem tudom, még mit mondhatnék róla, Doss élete önmagában is példaértékű. Vagy mindent felteszel a hitedért, és csinálod, vagy nem csinálod sehogy. Egy ember története, akik talán mi is lehetnénk, ha egy kicsit jobban magunkba nézünk, és ki merünk állni az elveinkért. Sokkal inkább ő a hős, mint az amerikai mesterlövész, meg társai, akik a gyilkolásból szereztek dicsőséget maguknak. 

   Végszó: Köszönet Mel Gibson-nak, hogy vászonra vitte ezt a fantasztikus történetet. Hatásos mozit készített belőle, amelyre jó sokáig emlékezni fogsz. Ő tesz róla. Köszönöm, hogy láthattam. 

,,Csak hadd mentsek meg még egyet..."

    Nézzétek, nézzétek meg A fegyvertelen katonát! És higgyetek! Higgyetek Andrew Garfield-nak, mert tökéletesen életre kelti Doss karakterét, higgyetek Mel Gibson-nak, mert visszatért és elemében van, és higgyetek Istenben, mert az igazi hősök benne születnek. 

  Ebben a videóban Andrew Garfield nyilatkozik arról, hogy milyen érzés volt megformálnia Doss karakterét: